| Galaxynix99 a întrebat:

Păreri VW Passat 2. 0TDI bgw 136cp euro 4 6 trepte.
Perfect întreținută, imecabilă la 3000 euro.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

O mașină de 14 ani nu poate fi impecabila decât in visele tale.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil b6 cu volan pe dreapta.
Merita oarecum, dar trebuie sa stii la ce te inhami. Daca nu ai niste mecanici ieftini si eficienti, sau nu te ocupi personal de intretinere, Passat SH e cea mai mare teapa pe care ti-o poti lua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

B5?
Cam mult. Apropo, contează și anul.

| Galaxynix99 explică (pentru anonim_4396):

B5.5 2004 full fara trapa si piele, dar exact ce nu am vrut.
Foarte bine întreținută mașina.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Galaxynix99):

De banii aia iti iei un Focus 1.6 TDCI peste 100cp, si ai scapat din start de consumul de ulei, taxele mai mari si intretinerea scumpa, de care nu poti scapa la Passat.
In plus, ai confort mult mai ok decat in VW. La TDCI schimbi toata injectia cand se duce pompa de inalta presiune (vreo 500e toata treaba), si trebuie facuta o mica modificare la conducta de ungere a turbinei, altfel se pot strica pe rand, toate turbinele pe care le pui.
La Passat ai bratele scumpe si nu prea fiabile, revizii scumpe la motor pentru ca includ demontarea botului (bara, radiatoare, etc), un consum de ulei de care nu poti scapa, turbine care pocnesc fara avertisment, si injectoare PD cam pretentioase, care trebuie reglate si inlocuite destul de des, pentru o marca atat de laudata.
Eu am avut b5 AFN, si mi-am pus mainile in cap, la ce intretinere furtunoasa avea. Au cedat de toate la ea: garnitura de chiulasa, pompa de injectie, injectoare, termostat, brate, fulii motor...
Acum se prezinta bine masina, dar tot e mult mai nefiabila decat Opelul pe care trebuia sa il inlocuiasca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Galaxynix99):

Atunci 3000 e un preț corect, totuși n-ai spus kilometrajul, dacă are sub 300.000, fii sigur că sunt dați înapoi.
Personal, aș prefera un Golf 5 1.6 în banii ăștia.