| anonim_4396 a întrebat:

Pentru o masina second-hand la 1000 euro, conteaza numarul de km daca este intretinuta?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La orice masina conteaza nr de km

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Conteaza, in sensul ca 300. 000km e suportabil, fata de 600. 000km.
Dar conteaza foarte mult modelul, ca sa stii punctele lor slabe, si cum s-au remediat/prevenit in timp.
De exemplu, la un Logan din 2005, te uiti in ce stare sunt aripile din spate, iar daca au fost reparate, cat de calitativa este reparatia. Daca e un Golf 3, te uiti la praguri, pedalier si aripile fata, sa vezi cum sunt sudate; daca sunt sudate cu autogenul sau carpite cu fibra de sticla, tabla de burlan si nituri, fugi!
Daca e un Golf 4 pe benzina, te uiti sa nu fumege pe toate orificiile motorului, sa nu aiba erori la motor, sa consume sub 8 extraurban, si mai putin de un litru de ulei la 1000 km.
Am vazut masini la 1000e "reparate" la tabla cu chit peste rugina, vopsea la spray, motoare de Golf care fumegau ca o narghilea si aveau lumini de craciun in bord, etc.
Alegi una uzata normal, nu cu milionul de km si reparata cu bomfaierul.

| relian a răspuns:

Nr de km contneaza la pret, adica cu cat are mai multi km cu atat pretu este mai mic.Km mai conteaza la suspensii,dar alea la orice masina dupa cev a ani trebuie sa schimbi telescoape, bratele alea, chestii normale. Daca motoru merge nu sunt probleme, atunci aia e tot, km conteaza mai putin, mai mult asa moral sa zic.

| OldSoul a răspuns:

Cat masina merge bine, numarul de km nu conteaza.
Pana la urma, motorul e piesa de schimb, exact ca celalalte, daca masina are o suma enorma de km, nu e garantat ca sunt parcursi cu acelasi motor.

Răspuns utilizator avertizat
| FanelCosmin a răspuns:

Daca doriti o masina pana in 1000 euro, exista pe olx trabant sau va puteti achizitiona de pe publi24 de la sectiunea matrimoniale cativa cai putere sau pe Elena din Hunedoara