| LLuk21 a întrebat:

Pot conduce o mașină cu două locuri folosind permisul AM?

Ma refeream la smart pentru doi sau o alta Mas in cu 4 roti

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Smart-ul este o masina puternica, pentru care ai nevoie de permis categoria B si peste 18 ani.
Aici nu-i vorba de cate locuri are masina ci de capacitatea cilindrica a masinii si puterea ei.

Pentru categoria de permis AM - ai voie sa conduci mini scutere si moped-uri DOAR!

"Categoria AM se adresează conducătorilor de moped sau scuter, adică un vehicul, cu două sau trei roţi a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25km/h, dar nu depăşeşte 45km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un motor cu ardere internă, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4kw, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350kg.

Pentru a conduce pe drumurile publice mopedul sau scuterul se eliberează permis categoria AM. Durata cursului la şcolile de şoferi este de minim 35 de zile.
Proba practică pentru categoria AM constă numai în verificarea aptitudinilor în poligoane special amenajate.
Ce documente sunt necesare pentru a obţine permisul pentru scuter
Pentru înscrierea la şcoala de şoferi pentru permisul categoria AM este nevoie de vârsta minimă 16 ani, cazier judiciar, test psihologic, fişa medicală, o poză tip buletin sau paşaport, taxa examen moto 5 lei la CEC şi taxa permis 68 lei la CEC.
Pentru examen mai sunt necesare, pe lângă cele de mai sus, şi fişa de şcolarizare eliberată de către şcoală, dar şi chitanţele care fac dovada achitării integrale a taxelor de şcolarizare".

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

AM e strict pentru mopede nu poti conduce masini cu el.
Pentru Smart ai nevoie de categ B ca pentru orice alta masina.