| TudorGeta a întrebat:

Pot face simultan o școală de șoferi categoria B cu masina cu cutie de viteză manuală și o școală de șoferi categoria B cu masina cu cutie automată?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trecand peste ilogicul situatiei, nu, nu poti. Nu poti face cursurile a doua scoli deodata pe aceeasi categorie.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Poti face si 10 scoli in acelasi timp. Nu are nicio logica sa faci, dar nu te impiedica nimic sa faci asta.

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Nu te contrazic, dar stiu ca odata deschis un dosar la o scoala de soferi nu poti deschide la alta. Caz concret, stiu pe cineva care s-a apucat de alta scoala pentru ca expira prima si pana nu a facut cerere nu au putut sa il inscrie. In fine.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Cerere...catre cine?! Si sa ceara...ce?!

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Catre fosta scoala, sa inchida dosarul si sa ceara scoaterea din registrul national al cursantilor pentru a fi inscris de noua scoala.

"Incepând cu data de 01.07. 2014 şcolile de conducători auto vor introduce toţi cursanţii cu care încheie contracte de şcolarizare în vederea efectuării pregătirii necesare obţinerii permisului de conducere în Registrul Naţional al Cursanţilor. Pâna la data de 15.07. 2014 şcolile de conducători auto vor înscrie cursanţii în paralel, atât în Registrul Naţional al Cursanţilor cât şi în Registrul unic de evidenţa a cursanţilor.

Accesul în Registrul Naţional al Cursanţilor se face pe baza unui user si a unei parole obţinute în urma completării formularului electronic de cerere cheie de acces disponibil aici. In urma obtinerii datelor de autentificare accesul in aplicatie se va efectua aici.

Pentru fiecare cursant înscris, aplicaţia va genera un cod unic naţional, cod care va fi menţionat pe celelalte documente şcolare prevăzute în O.M.T. nr.75/2014."

| johnnny123 a răspuns:

De ce ai face asta? Dacă faci doar pe manuală vei putea conduce și automată.