| Budulean_Daniel_1978 a întrebat:

Pot să conduc la 14 ani?
Am văzut mulți copii de 11 ani cu licență pentru conducere aș vrea să știu unde pot obține legal o licență să conduc mașina la 14 legal

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Glumesti!
Pe drumurile publice nu poti conduce, de la 14 ani, decat bicicleta, nici vorba de masina.
Permis de conducere poti obtine doar de la 16 ani si numai pentru motociclete mici, ATV-uri si unele masini foarte mici.
Sigur ca se poate conduce si de la varste fragede unele autovehicule, de ex. carturi, dar numai pe circuitele special amenajate si in locuri care nu sunt publice, de altfel in asemenea locuri poti conduce orice, daca iti dau voie parintii (curte, teren viran, camp, drumuri semnalizate expres ca nu sunt publice).

| 49cm3 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pentru atv-uri se poate obtine permis doar si doar incepand cu varsta de 18 ani, adica categoria B pentru ca e pe 4 roti, e vazut ca o masina, degeaba ai A1 si conduci un atv de 125.

| Ioandelasal a răspuns (pentru 49cm3):

Gresesti grav. Citeste legislatia rutiera, in primul rand cum sunt definite categoriile AM, A1 si B1.
N-am spus ca se pot conduce ATV-uri cu categoria A1, ci cu categoriile AM si B1, in functie de caracteristicile tehnice prevazute. Sigur ca sunt ATV-uri foarte mari pentru care este necesara categoria B.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Unde ai vazut tu copii de 11 ani cu licente? La 14 ani ai voie cu bicicleta si cam atat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In Romania, nu poti conduce decat daca esti acceptat la diverse evenimente in spatii delimitate.
In rest, abia la 14 ani ai voie sa circuli cu bicicleta, iar de la 16 ani ai voie pe scutere, motociclete slab motorizate, si masini de mici dimensiuni, iar de la 18 ani poti conduce masini normale. Bineinteles, cu exceptia bicicletei, pentru toate iti trebuie un permis de conducere.

| D3I3 a răspuns:

rolling on the floor))))) copii aia, probabil, au furat permisele de la parinti

| 49cm3 a răspuns:

La varsta ta abia poti conduce bicicleta pe drumuri publice.