| crixus a întrebat:

Am un ATV cu motor de 49 cc. Am 17 si as vrea sa stiu ce tip de permis imi trebuie ca sa pot sa il conduc legal, si cum pot obtine acest permis.
Multumesc mult pentru orice ajutor.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde in ce categorie de permis se incadreaza, conform Anexei la OUG 195/2002, astfel cum a fost completata prin Anexa la L.203/2012.
Poate fi AM sau B1, citez:
"a) categoria AM: mopede;"
Este asimilat mopedului si cvadriciclul usor, citez:
"6. Categoria L6e - cvadricicluri uşoare, respectiv vehicule cu 4 roţi a căror masă la gol este de cel mult 350 kg, exclusiv masa acumulatorilor în cazul vehiculelor cu tracţiune electrică, având viteza maximă constructivă de cel mult 45 km/h şi echipate cu un motor:
a) cu o cilindree de cel mult 50 cmc dacă este un motor cu ardere internă cu aprindere prin scânteie, sau
b) cu o putere maximă netă de cel mult 4 kW dacă este un alt motor cu ardere internă, sau
c) cu o putere nominală continuă maximă de cel mult 4 kW dacă este un motor electric."
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Permisul il obtii dupa ce faci scoala de conducere si sustii examenele teoretic si practic.

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ai 17 ATV-uri? Si unde le tii, frate? La Otopeni, in hangar?

| crixus explică (pentru ardnaxur1961):

Am vrut sa spun ca am am 17 ani

| nicoalusoby a răspuns:

Pentru ca nu e trecut de 50cc iti trebuie legislatie trebuie sa cauti un instructor bun sa iti dea detalii ce trebuie sa faci.

| Ioandelasal a răspuns (pentru nicoalusoby):

Din 19 ianuarie a.c. s-a schimbat legislatia rutiera si pentru orice autovehicul iti trebuie permis de categoria corespunzatoare, nu mai merge doar cu certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera.

| crixus explică (pentru Ioandelasal):

Asa auzisem si eu. si mai era o chestie ca daca ai permis de masina poti sa conduci si vehicule din categoria AM. e adevarat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru crixus):

Da, cu permis de orice categorie poti conduce la categoria AM, citez:
"(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;"