| AlexCraioveanu28 a întrebat:

Poti conduce masina pe numele altor persoane? varul meu are o masina inscrisa pe ro cu taxa recuperata acuma vrea sa mi-o dea mie si sa numai facem niciun act la ea pur si simplu ai dau bani si iau masina oare am probleme cu politia daca conduc masina fara sa fie pe numele meu adica si el o conduce si e pe numele unchiului meu ( tatalui sau ) si nu are probleme cu asigurarea
e numele lu varumeu ce parere aveti?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O poti conduce doar ca si tu si unchiul tau puteti avea probleme.
De ex. te opreste politia si vede ca nu-i masina ta si nu-l gasesc pe unchiul tau sa confirme ca ti-a dat-o. In cazul lui va primi amenzile incasate de tine.
Cel mai simplu este sa faceti un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta) intre unchiul tau si tine, la notar costa 186 lei.

| mgtow a răspuns:

Nu are nimic e ca si cum ai avea masina imprumutata pentru politisti cand te opresc le zici ca ti-a lasat-o o vreme.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Puteti face o simpla procura la notariat si gata

| dragosbogdan001 a răspuns:

Da, poti.

| Maioru a răspuns:

Da,se poate prin contract de comodat la un notar unde va prezentati amandoi si faceti act precum el iti incredinteaza masina pe o anumita perioada si poti sa te folosesti de ea cu drepturi depline.Deci,notar amandoi, contract de comodat si totul este ok.Simplu nu?

| Cuvântul1 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa faceti un contract de vanzare cumparare sau de donare.

| suntserios a răspuns (pentru Cuvântul1):

Asta ar inseamna ca e obligat in 30 zile sa o inmatriculeze

| strutulik02 a răspuns:

Poti face asta doar ca toate amenzile de circulatie ii vor merge lui laughing si plus daca nu faci nici macar un act de mana el poate oricand sa vina dupa masina si sa o ia inapoi. nu vei avea nimic care sa ateste ca este a ta si ca ai cumparat-o. fa un contract de mana macar.nu se inregistreaza niciunde doar ca asa ai tu o siguranta