| Alexandru3131 a întrebat:

Presupunem ca vreau sa achiziționez o masina, fie noua sau aproape noua, in orice caz, nu mai veche de 5 ani.
De unde e mai bine sa o cumpar, din REPREZENTANTA, unde automat, la ieșirea pe poarta, masina pierde cateva mii de euro din valoarea sa si are dotari asa si asa (dam exemplu un Logan) SAU de la DEALER, unde are un anumit rulaj de km, doar ca vine la un pret mai bun, alta marca, alte dotari?
Care ar fi parerile voastre, PRO si CONTRA, vizavi de aceste doua variante? Voi cum ati proceda si de ce?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce vrei de la mașină. Daca vrei sa nu îți bați capul minim 3 ani, sa ai garanție și o mașină care sigur nu are defecte. O iei de noua. Daca îți asumi că orice mașină sh poate avea defecte și poate cere întreținere din ziua în care o cumperi atunci îți iei sh.

| thunder11 a răspuns:

Daca as avea bani sincer eu as cumpara de la reprezentanta pentru ca vine noua si nimeni n-a fost in ea inainte si e nou nouta dar la dealer practic e second hand masina si e riscant ca poate a avut accidente inainte sau are putine defecte e.g zgarieturi sau julituri pe scaune acum depinde de bugetul tau si de preferinta ta eu personal as lua o de la reprezentanta in plus iti vine cu accesorii pentru masina si carticele si toate chestiile, la dealer iti da doar masina, actele si aia a fost