| sacrantolove a întrebat:

Problema la climatronic Golf 5 Plus. Cand vreau sa dau la aer rece, nu il face rece, il tine la temperatura aerului de afara, adica il răceşte putin. Inainte cand il porneam facea aerul foarte rece, iar acum nu mai răcea cum o facea inainte! Va rog ajutati-mă! Orice raspuns e bine primit!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai pierdut freon din instalatie, probabil. Mergi la un service care se ocupa de AC, si vor face constatare-verificare, apoi completeaza cu agent de racire, sau iti cer sa inlocuiesti anumite piese care scapa (conducte, radiator).
Evita frigotehnistii care "te rezolva" in fata blocului, cu o butelie si doua manometre: aia nu pot verifica nimic, doar iti baga freon cu de-a sila in instalatie, iar daca ai scapari, in 2-3 zile ai pierdut tot freonul, deci arunci ~300 lei degeaba.
Plus ca autoturismele au sistem electronic de control al instalatiei, e nevoie de aparatura pentru ele, iar frigotehnistii nu au decat doua manometre, furtune si butelie. Daca ai un releu sau senzor ars, ei se uita ca vitelul la poarta noua.

| sacrantolove explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulțumesc pentru răspuns!

2 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Trebuie doar completat refrigerantul.Se poate face la orice service care are aparat pentru incarcare aer conditionat.