| InF3CT a întrebat:

Sal.Am o masina cu inchidere 'cu cheia'laughing) Pot sa-i fac inchidere automata? Cu telecomanda? Un link ceva...

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Inchidere centralizata are? Daca da, cel mai simplu este sa montezi o alarma.
Daca nu are nici inchidere centralizata, ai varianta cumpararii actuatoarelor si a modulului de inchidere de la dezmembrari sau varianta de a cumpara un kit de inchidere centralizata, cu sau fara alarma. Din pacate manopera va costa mai mult decat piesele.

| InF3CT explică (pentru regis):

Da are inchidere centralizata.

| regis a răspuns (pentru InF3CT):

In acest caz, cel mai simplu este sa montezi o alarma. Ai multe optiuni, eu de exemplu as alege una ieftina (pentru. ca nu ma astept sa ma apere de hoti), dar cu telecomanda incorporata intr-o cheie tip briceag. Bineinteles, va trebui sa transplantezi partea mecanica si chipul, dar nu costa mai mult de 10 lei.
Daca ai minimum de cunostinte, putin curaj, gasesti tutoriale pe net despre montarea alarmei pe masina ta si o poti face pe cont propriu. Daca nu, apeleaza la un electrician.

| InF3CT explică (pentru regis):

Sper sa nu fiu badaran..imi poti da un site ceva sa am habar cum arata? Cred ca as reusi si singur sa montez deoarece am montat mai multe chestii pe masina (partea electrica). Mersi mult!

| regis a răspuns (pentru InF3CT):

Http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro/......00062.html
http://www.accesoriiautosimoto.com/AlarmaAutoCarub.html
Asa arata un kit pentru alarma. Este format in principal dintr-un modul de comanda care se leaga cu modulul de inchidere centralizata, un senzor de soc, care de obicei se pune pe capacul cutiei de sigurante si care declanseaza alarma, un buton de dezactivare, pe care il ascunzi undeva la indemana, o sirena, care se monteaza de obicei in compartimentul motor. Este indicat sa cumperi si doua diode daca intentionezi sa legi si alarma si la luminile masinii, pentru ca luminile sa palpaie cand armezi/dezarmezi, dar cand aprinzi luminile sa nu ti se descuie usile. Daca nu vrei sa legi alarma la lumini, nu sunt necesare diodele.
Alarma vine cu o schema electrica, nu e complicata, daca esti familiarizat iti va fi usor, insa ai nevoie bineinteles si de schema electrica a masinii tale. Tutoriale gasesti pe forumurile auto, in functie de marca si modelul masinii, sau chiar pe youtube. Cred ca o cautare pe google de genul "montare alarma pe (...)", cu modelul masinii in loc de (...), iti va returna suficiente rezultate.

| horia2012 a răspuns:

Se poate. Ar fi mai bine daca ai gasi un sistem de la dezmembrari, din cauza motoraselor care sunt mai "solide" decat cele cumparate.
Vezi aici:
http://xenoncenter.ro/categorie/Inchidere_centralizata
si
http://www.bestautovest.ro/set-inchidere-centralizata-alarma-thor.html
si
http://www.bestautovest.ro/......-auto.html