| DaniTDCI a întrebat:

am un piaggio si 1, si pe capacul rezervorului imi scrie 2%,ma gandesc ca se refera la amestecul de benzian cu ulei, nu inteleg ce e cu 2%, adica cum se calculeaza.eu de obicei bag 20 ml de ulei la 1 litru de benzina,cu cateva zile in urma am mai avut putina benzina cu ulei pe fund la rezervor si am pus putina benzina goala,si cand m-am dus tragea mult mai bine,nu stiu cum sa ii fac amestecul,daca ii pun prea putin ulei risc sa gripez motorul,daca ii pun prea mult,merge inecat, ce sa fac? adica cum sa ii fac amestecul

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Adica a sus omu corect asa e bine cum ai spus tu 20 ml la 1 l benzina.2% inseamna 2 litri la 100 litri de benzina.La 10 l de benzina pui 200 ml ulei si la 1 l benzina pui 20 ml ulei.Ce trebuie sa faci? Dupa ce cureti pe colo ce are carburator, nu mai folosi benzina ieftina la amestec, Folosest benzina cea mai scumpa, adica si cu cifra octanica mare si faci amestec cu benzina din asta si n-o sa mai ai probleme.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Corect.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Da asta-i cantitatea de ulei necesara pentru amestec, 20 mililitri de ulei la litrul de benzina. Uite cum faci iei o canistra de 5 litri in care pui 100 mililitri de ulei de amestec dupa care pui benzina si apoi il agiti dupa care o torni in rezervor! Nu pune uleiul niciodata peste benzina. Recomandarea mea foloseste ulei de amestec 100% sintetic si n-o sa mai mearga inecat! Nu folosi niciodata orice ulei de motor pentru amestec!