| nicusor222 a întrebat:

Sall.TPU.Este adevarat ca, cand dai la scoala de soferi e bine sa dai pe masina disel? sau de ce nu pe benzina?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca e bine sa faci scoala si sa sustii examenul practic pe o masina asemanatoare cu cea pe care vrei sa ti-o cumperi, cel mai bine sa fie chiar aceeasi marca si model, daca se poate. In acest fel ii vei cunoaste particularitatile si o vei stapani mai bine.

2 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

O masina diesel e mai usor de condus decat o masina pe benzina, plecarile de pe loc sunt mai usoare, ridicand simplu doar ambreajul fara sa fie nevoie sa apesi pe acceleratie in shimb la benzina trebuie sa apesi pe accelereatie ca daca nu iti moare motorul.

| Trynda a răspuns:

Nu e nicio diferenta. Sunt niste aiureli spuse de amatori astea. Cu motoarele diesel care au o putere mai mare pleci usor de pe loc fara sa accelerezi, cu o benzinara pleci si fara sa accelerezi dar pleaca mai incet. E acelasi lucru. La benzina nu iti moare motorul daca nu apesi acceleratia, ea pleaca de pe loc si fara sa apesi acceleratia. O simti cand pleaca de pe loc si trebuie sa-i dai gaz. Nu te speria.