| Andrew552 a întrebat:

Cat costa taxa daca înscriu o mașină pe numele meu (am 18 ani)?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Care taxa?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai de platit vreo 40 de lei taxa pentru certificat (la posta sau CEC), 40 de lei pentru numere, si inca 40 de lei daca vrei sa-ti alegi numarul (preferential).
Pe langa astea, mai ai de achitat formularele de transcriere (contracte v-c, copie c.i. vanzator, formular cerere, fisa inmatriculare), un RCA pe numele tau, valabil la data inmatricularii, si o verificare ITP la un service autorizat, in caz ca expira in mai putin de 6 luni de la data inmatricularii.

| Andrew552 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si taxa aia anuală, stiu ca e ceva de platit foarte mult

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Andrew552):

Anual ai de platit:
-impozit (sub 200 lei pentru masini sub 2000cmc)
-RCA (1000-2000 lei anual pentru varsta ta)
-ITP la masinile mai vechi (100-200 lei)
-rovigneta, daca parasesti orasul de domiciliu (130 lei)
Taxa "mare" nu exista, RCA-ul e cel mai scump, in cazul tau. Daca o inmatriculezi pe numele cuiva trecut de 30 de ani, dai maxim 800 lei pe an, la motoare pana in 2000cmc.
Se tot discuta introducerea unei taxe de poluare, dar nu exista nici un proiect serios in acest sens.

| HHTR a răspuns:

In jur de 120 de lei cu tot cu numere preferențiale, însă vreo 2000 de lei asigurarea.