| CostelConstantin a întrebat:

Salut.

Acum ceva timp, am cumpărat primul meu scuter o Gilera DNA 125, 2003 și după ce am adus-o acasă i-am făcut (împreună cu tatăl meu, menționez ca am 16 ani) schimbul de ulei, i-am schimbat bateria și filtru de ulei dar motocicleta după ceva încercări a pornit. Azi când am vrut sa o pornesc, nu mai vrea.

Mentionez ca tatăl meu a observat ca nu are filtru de aer asa ca a făcut unul dintr-un burete de casa pe care l-a tăiat subțire din care eu cred ca de acolo nu mai vrea sa pornească.

Ce problema credeți ca are?

2 răspunsuri:
| Psksjns a răspuns:

Pot fi multe cauze aici încearcă ce a zis "GuraLumii1" daca tot nu merge încearcă sa schimbi bujia, daca e carburație porneste mai greu din cauza frigului încearcă sa o lasi la soare cateva ore înainte sa o pornești sa se mai încălzească putin

| GuraLumii1 a răspuns:

1. Desfa filtrul de aer si incearca sa tii mana partial sau total peste gaura aia sa vezi daca o ia mai usor asa... Verifica sa fie legat bine furtunul la carburator, si sa nu aiba fisuri.

2. Incearca sa ii dai cateva "sprituri" din acceleratie...5-10 sprituri inainte sa ii dai la automat, si vezi ce iese.

3.Schimba filtrul de benzina.