| anonim_4396 a întrebat:

Salut, Acum ceva vreme am schimbat placutele de frana de la masina mea, le-am schimbat si pe fata si pe spate in aceeasi zi si de la acelasi producator, acum cateva zile am constatat ca placutele de pe fata sunt uzate cam 50% iar cele de pe spate cam 80%, in mod normal n-ar trebui ca ambele placute(de pe fata si de pe spate) sa aiba o uzura egala? (masina este tractiune fata dar nu cred ca are nici-o treaba).

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In niciun caz.
Efortul de franare este cel mai mare pe rotile din fata unde este si motorul si greutatea cea mai mare, nu ti se pare logic?
Cele din spate nu sufera foarte mult.
Eu am schimbat placutele acum 1 luna doar la rotile din fata pentru ca la cele din spate in urma verificarii nu a fost necesar.

| PringAloe a răspuns (pentru anonim_4396):

Crede-ma ca m-am gandit si eu ca pe fata exista un procent mai mare de uzura, la cele pe spate exista o diferenta de 0.3cm, pe fata au 0.6cm si pe spate 0.3, saptamana asta le schimb deoarece din cate stiu la 0.6cm se schimb, am sa verific si etrierii(pistonase etc) sa vad daca functioneaza in norme.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca nu.
forta de franare pe fata e mult mai mare.
de obicei placutele pe fata se schimba cam de 2 ori mai des decat cele pe spate.