| MihaiEnescu a întrebat:

Salut am acest MP3 CD-Player http://www.onlinecarstereo.com/CarAudio/p_23655_Kenwood_ KDC-MP245.aspx si as vrea sa imi spuneti si mie ce boxe pot atasa la el? boxele sunt de 10 cm pe fata la un Suzuki Swift! Pe CD Player scrie 50W X 4, dar eu am nevoie doar de doua boxe, ce putere maxima pot avea boxele ca sa nu ard CD-Player-u. Nu prea ma pricem si nu inteleg diferenta intre putere muzica si nominala si asa mai departe. Multumes!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Orice difuzoare de 4 sau 8 Ohmi, cu puterea RMS undeva intre 20 si 100W, pot lucra cu acel player.
Nu o sa arzi nimic, datele astea sunt mai mult "informative". In realitate nu ai mai mult de 4x20W la acel player, iar difuzoarele e chiar recomandat sa aiba RMS-ul putin mai mare decat puterea aparaturii la care sunt conectate.

| MihaiEnescu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce inseamna RMS ca asta nu inteleg sau ma mai uit la boxe si scrie putere muzica si putere nominala? care conteaza? ma intereseaza sa se auda cat de cat tare, dar clar. Eu acum am astea http://caraudio.bg/en/product/503/mac-audio-mac-mobil-100.html daca ai putea sa-mi zici ce specificatii sa caut ca sa fie superioare astora cu mult, ar fi genial din partea ta. Merci!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru MihaiEnescu):

Http://bmwpower.md/forum/viewtopic.php?t=1316
Ai acolo explicatia puterilor.
Ca specificatii, te uiti sa fie la 4 Ohmi, nu 8, pentru ca asta e impedanta, iar o valoare mai mica inseamna un consum mai mare, deci "suge" mai multa putere din amplificator (player).
Nu stiu sa iti recomand anumite modele, nu am ascultat prea multe difuzoare auto... Cel mai bine le alegi facandu-le proba.