| Andreeas210123 a întrebat:

Salut, am avut un accident, eu fiind sofer, iar acum aproximativ 3 luni savarsindu-se cu o persoana implicata din masina, iar permisul a fost suspendat pentru vatamare din culpa, acea persoana a sustinut ca nu o sa depuna plangere penala, dupa cat timp mi se va restitui permisul? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fiind dosar penal, stai la cheful procurorilor si al judecatorilor.
"Restituirea permisului de conducere se dispune de către şeful serviciului poliţiei rutiere pe raza căreia a fost săvârşită fapta, la cererea titularului, în baza rezoluţiei sau, după caz, a ordonanţei procurorului prin care s-a dispus neînceperea urmăririi penale, scoaterea de sub urmărirea penală ori încetarea urmăririi penale, în baza hotărârii judecătoreşti rămase definitive prin care s-a dispus achitarea inculpatului sau prin care procesul-verbal de constatare a contravenţiei a fost anulat ori ca urmare a încetării măsurii de siguranţă prevăzute la art. 112 lit. c) din Codul penal, republicat, cu modificările şi completările ulterioare."

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intreaba-l pe cel care ti-l a suspendat sau la sectia de politie unde este carnetul tau.

| Violleta2022 a răspuns:

Avand deja cazul clasificat ca "vatamare din culpa" cazul tau este decis de procurori si judecatori si ramane la latitudine alor cand dau rezolutia, fiindca in functie de hotararea judecatoreasca este informata Politia sa-ti dea permisul inapoi, sa sa ti-l suspende definitiv.

In orice caz, este mai bine sa stai pieton vreo cativa ani, poate pui mana de data asta sa inveti regulile de circulatie si sa le respecti pe viitor, ca omori oamenii nevinovati.

| Andreeas210123 explică (pentru Violleta2022):

Saaau, mai bine fac ce mi s-a spus de cei 2 ce au justificat, nu au aruncat cu pietre, la fel ca dumneavoastră, îmi pare rău să vă informez, dar nu a fost vina mea în totalitate, a fost vina și celor ce fac drumurile din București, astfel s-a produs accidentul acvaplanând și luând piciorul de pe accelerație atunci când am intrat într-un crater plin de apă, fiind și umed pe jos, nu am mai avut ce face decât să frânez.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreeas210123):

Scrie in codul rutier ca atunci cand ploua ai obligatia sa reduci viteza pana este safe sa conduci ca sa nu faci aquaplanare.
Evident ca nu ai condus cu viteza redusa odata ce frana pusa brusc te-a aruncat in pietoni si i-ai accidnetat.
Deci nu-i vina celor de la drumuri si poduri ci a ta, care nu ai respectat legile de circulatie asa cum este scris acolo!