| Manolache_Elena_Georgeana_1990 a întrebat:

Am avut un accident, dupa accident dosarul s-a clasat si am folosit o dovata pentru circulatie timp de 6 luni pentru a putea merge la servici, fiind sofer de meserie, dar luna aceasta mi s-a luat permisul pentru o perioada nedeterminata pe motiv de vatamare corporala. Mentionez ca in masina erau 2 rude, acestea dupa accident nu au depus nici o plangere. Am castigat procesul, procurorul mi-a spus sa imi iau permisul, dar politia mi l-a oprit pe motiv de vatamare corporala, nefiind prezenta nici o plangere la adresa mea din partea victimelor din accident. Ce ar trebui sa fac sa imi recapat permisul intr-o perioada de timp cat mai scurta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca udecatorul, prin hotararea definitiva, a dispus restituirea permisului atunci depui o cerere la politia rutiera, solicitand restituirea permisului si anexezi o copie a hotararii judecatoresti.
Daca procurorul nu a trimis dosarul in instanta atunci anexezi la cerere actul primit de la Parchet.

| Manolache_Elena_Georgeana_1990 explică (pentru Ioandelasal):

Am depus cererea si ordonanta de la procuroror, dar nu mi s-a dat carnetul ci din contra s-a retinut inca 3 luni de catre comandantul politiei rutiere.

| Manolache_Elena_Georgeana_1990 explică (pentru Ioandelasal):

Ce ar trebui sa fac?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Manolache_Elena_Georgeana_1990):

Trrimite o reclamatie la seful IPJ.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Manolache_Elena_Georgeana_1990):

Sin cum a motivat politia rutiera?