| Furnicuta000 a întrebat:

Daca am facut accident de masina si mi s-a deschis dosar pentru vatamare corporala din culpa (vatamarea mea ca eram singura si nu a fost alta masina implicata, doar un copac) si mi s-a retinut permisul pana la incheierea dosarului ce se intampla? Scrie ca e infractiune din codul penal 196 alin 1 dar mentionez ca nu am iesit pozitiva la alcool sau alte substante. As dori sa raspunda cineva care stie nu datatori de opinie. Deci ce inseamna situatia asta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asa ar trebui, faptul ca scrie nu inseamna nimic.
Si nu ti-au retinut permisul, spui ca este la tine si parerea mea este sa mergi la ei si sa spui ca nu ar trebui sa-l predai, deoarece n-ai comis nici o infractiune.
In toate cazurile similare cu al tau se deschide un dosar penal, asa este procedura, si apoi se claseaza, asa cum am spus, desi, dupa mine, n-ar trebui nici deschis.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din ce spui incadrarea faptei tale la art. 196, alin.(1) s-ar putea sa fie complet gresita, deoarece nu erai sub influenta alcoolului sau substantelor psihoactive.
Conform Codului penal, citez:
"ART.196. Vătămarea corporală din culpă
  (1) Fapta prevăzută în art. 193 alin. (2) săvârşită din culpă de către o persoană aflată sub influenţa băuturilor alcoolice ori a unei substanţe psihoactive sau în desfăşurarea unei activităţi ce constituie prin ea însăşi infracţiune se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă."
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă."
Fata de acesta dosarul penal se va clasa fiindca fapta nu este infractiune.
Pana la solutionarea dosarului prin clasare te poti duce sa-ti reprimesti permisul de conducere.

| Furnicuta000 explică (pentru Ioandelasal):

Se claseaza dosarul chiar daca scrie ca am comis infractiunea asta? Desi am dovezi ca nu eram sub influenta a nimic.
Si cam cat dureaza pana se claseaza? Permisul mi s-a retinut la aproape 4 saptamani dupa accident, nu stiu de ce. Nu l-am dat fizic, inca e la mine, dar am primit instiintare ca a fost retinut deci cred ca va trebui sa il predau

| Ioandelasal a răspuns (pentru Furnicuta000):

Asa ar trebui, faptul ca scrie nu inseamna nimic.
Si nu ti-au retinut permisul, spui ca este la tine si parerea mea este sa mergi la ei si sa spui ca nu ar trebui sa-l predai, deoarece n-ai comis nici o infractiune.
In toate cazurile similare cu al tau se deschide un dosar penal, asa este procedura, si apoi se claseaza, asa cum am spus, desi, dupa mine, n-ar trebui nici deschis.

| darrio2007 a răspuns:

Doar Politia ti-ar putea spune.

| Furnicuta000 explică (pentru darrio2007):

Daca am intrebat aici inseamna ca nu pot sa iau legatura cu politia acum. Am doar foaia de la ei

| darrio2007 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Probabil ti se va retine permisul pe o anumita perioada pentru neatentie in conducere. Si cateva puncte retinute.
Dosarul penal va fi fara urmarire penala.

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu depune nimeni o plângere prealabilă, dosarul se închide.

| DovleacTurbat a răspuns:

Dă-i mesaj userului ioandesal, este singurul capabil sa îți ofere un răspuns eficient și corect.