| adrian12349 a întrebat:

Salut am cumparat o masina acum 3 saptami si am pierdut certificatu de inmatriculare(azi vazui)...am decat actu de vanzare cumparare..trebuie sa ma duc la politie? sau sa caut fostul proprietar?
Va rog raspundeti cat mai urgent sad.

11 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Daca n-ai trecut-o pe numele tau n-ai ce cauta la Politie.fostul trebuie sa scoata un duplicat.

| AgathaRo a răspuns (pentru viotedy):

Nu duplicat ci alta noua. Lucruriile se complica atunci cand in Cartea masinii figureaza alt proprietar. 37 lei este taxa de talon, dar dureaza vreo 10 zile pana primesti alta in schimb. Eventual poate sa se adreseze catre biroul de inmatriculari.

| viotedy a răspuns (pentru AgathaRo):

Alta noua ce? a zis certificat nu CIV. duplicat ii trebuie.

| AgathaRo a răspuns (pentru viotedy):

Aloo Certificat inmatriculare = talon, CIV = carte identitate vehicul. Copii dupa talon nu se elibereaza ci se fabrica alta in schimb. Ca sa iti faci alt talon trebuie sa prezinti si CIV-ul (cartea masinii) ce-i asa greu?

| viotedy a răspuns (pentru AgathaRo):

Pai pentru tine vad ca e greu.el a pierdut certificatul. dupa talon se da duplicat, nu se fabrica nici o alta, cum spui tu.el a vorbit doar de certificat.

| adrian12349 explică (pentru viotedy):

Si ce trebuie sa ii zic fostului propietar sa faca, ca nu prea stiu, e prima mea masina si nu le am cu actele.

| viotedy a răspuns (pentru adrian12349):

Sa scoata de la inmatriculari un duplicat al certificatului.

| adrian12349 explică (pentru viotedy):

Si costa mult?

| viotedy a răspuns (pentru adrian12349):

Nu stiu sigur, vreo 30 lei.depune cererea si il trimit ei prin posta.

| Kidd4Kiddutza a răspuns:

1.Te duci la politie si il declari pierdut.
2.Te duci la fostul proprietar si il intrebi daca are copie... (Prima varianta este mai buna)

| adrian12349 explică (pentru Kidd4Kiddutza):

Eu stau in slatina si ala in valcea sa vedem cu naiba dau de el