| AlexisJohn17 a întrebat:

Salut, am cumparat o mașină din România ( SH), am rezolvat cu actele, mi-a dat fiscalul, tot ce trebuie și acum am următoarele întrebări : Mai trebuie sa merg sa o programez la R.A.R? Din cate am înțeles, nu mai e nevoie, țin sa preciz ca masina are R.A.R -ul efectuat pana anul viitor și itp-ul la fel. Cat costa o programare la numere negre și ce trebuie sa fac pentru a o înscrie, Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

RAR ul nu expira, doar ITP ul expira.
RAR ul se face atunci cand masina nu e inmatriculata in Romania.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu trebuie sa o programezi la RAR daca are deja CIV. Nu poate avea RAR-ul efectuat pana anul viitor, pentru ca nu exista așa ceva, RAR-ul nu expira.
Pt a o înscrie trebuie sa o iei in evidenta la impozit si sa o transcrii la politie, dar pentru asta ți-aș recomanda sa apelezi la o firma de intermedieri. Costurile sunt mici (pana in 200 de lei), doar polița RCA e mai piperata, dar asta depinde de de mașină, de proprietar si de perioada pe careo închei.