| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am făcut și eu o greșeală de începător. Am mers cu frana de mana cam 1km și când am ajuns acasa ieșea puțin fum de la roata dreapta spate și era încinsa. Spun roata dreapta pentru că doar pe aia tine frana de mana. Oare s-a stricat ceva pentru că am dat și cu putina apa fiindcă mă temeam să nu ia foc?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Salut.
In principiu, nu se strica nimic pe loc. Dar probabil ai uzat ceva mai mult discul si placutele.
Este posibil ca rulmentul de la roata respectiva sa cedeze dupa cateva luni. Daca incepi sa auzi un huruit in mers, si sa simti vibratii, sa stii ca de la el este. Temperaturile ridicate duc la topirea vaselinei, si uneori scurgerea ei in afara rulmentului, de aici si defectarea sa.
Apa pe care ai aruncat-o pe roata ar putea sa descentreze ("ovalizeze") discul de frana, asta vei putea constata pe viitor ca niste suturi la franare, eventual cu trepidatie in pedala de frana.
Dar este bine ca ai prevenit putin incendiul, riscurile sunt prezente. Vaselina din rulment se poate aprinde oricand, iar un incendiu de vaselina incinsa este aproape imposibil de stins, arde ca benzina.
Recomandarea mea este sa faci o revizie la franele de la puntea spate cand ai bani, la care sa rezolvi problema franei de mana pe o singura roata, si sa schimbi eventual placutele, daca mecanicul recomanda asta.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dacă este o intrebare, ti s-a incins placuta de frana. Nu trebuia sa dai cu apa că nu avea ce sa ia foc. Dănd cu apa risti sa ti se fisureze tamburul datorita diferentei de temperatura.

| Rhjhfkk a răspuns (pentru darrio2007):

E pe disc frana pe spate nu tambur.

| suntserios a răspuns (pentru Rhjhfkk):

Absolut ce a mai prosta decizie sa dai cu apa, foarte posibil să fi deformat discul, cine știe.

| darrio2007 a răspuns (pentru Rhjhfkk):

Scuze. Si discul poate avea probleme in acest caz.

| Brizbriz a răspuns:

Esti "tare" ca ai mers cu frana de mana pusa

si foarte "buna" ideea cu apa, esti "tare" ca nu stii ce e aia calire la metale, si nici proprietatile materialelor, care acum pot fi casante din cauza la apa aia

si mai "tare" ca ai dat funda unuia care ti-a scarpinat dorinta evidenta sa auzi ca "nu e nici o problema"

deci, nope, nu e "nici o problema" ca acum esti un pericol pentru trafic
nici o problema oarecare, iar tu oricum esti "tare", tare RAUUUU