| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor în alegerea unei mașini, an 18 ani și un buget de maxim 6000 euro pentru mașină. Caut ceva popular în România, ieftin la taxe și sa găsesc piese de schimb. De preferat ceva nemțesc. Mulțumesc anticipat celor ce-si vor da cu parerea. O seara buna!

8 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Iti recomand Golf V, sau Passat B6.
Masini frumoase, fiabile, consum si taxe mici.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru OldSoul):

A dreacu' de fiabile astea 2, de Passat vii cu platforma sa-l tragi din garaj ca ti s-a ars industria IT care actioneaza frana de mana, bagi ulei cu canistra daca e 2.0 TDI, si topai pe drum ca un Logan. Cu Golf 5 iti ia foc instalatia electrica in mers, si motorul iti oboseste inainte de 100. 000km...

| OldSoul a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Daca ar fi asa cum spui tu nu ar mai fii cele mai importate masini.
Si sincer sa fiu dai in SF-uri cu ce ai spus mai sus.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru OldSoul):

Stiu ca se vand, ca nu toti participantii la trafic lucreaza in domeniu, ca mine, si chiar si printre cei care lucreaza in service-uri, multi au VAG, asa cum si eu sunt nebun pe motoare turbo pe benzina, dar sunt pasionat de Dacia 1300.
Ce e mai sus nu e SF, sunt masinile unor cunoscuti. Passat-ul intr-adevar era SH, dar Golful e cumparat de nou, proprietarii pensionari, 1.4 16v 101cp. La 80. 000km tragea la fel de prost ca un Golf 4 1.4 16v. Tinuta de drum inferioara Golfului 4, si treaba cu topitul instalatiei electrice s-a intamplat la un drum de 200km, pe care i-a terminat pe platforma.
De frana de mana de la Passat n-are rost sa-ti povestesc, ca e deja ceva cunoscut, la fel ca si consumul de ulei de la 2.0 TDI-PD.
Cu stabilitatea e impresie proprie, pe cat e de mare pe atat de mult subvireaza.
Sa si le cumpere cine vrea, dar numai masini bune nu-s.

| OldSoul a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cu frana de mana la passat da ai dreptate, dar celelalte imi par destul de aiurea, aici ma refer la topitul instalatiei electrice, trebuie sa ai mare ghinion sa tise intample asa ceva, iar celelalte probleme spuse de tine par sa fie datorate unei intretineri proaste, acum ce e drept eu detin B5.5 si nu am probleme la cati km are.

| MariusF23 a răspuns:

Opel Corsa, Opel Astra, Ford Focus, fie si Octavia, dar nu stiu cate octavii intregi gasesti la banii astia, majoritatea au fost masini de firma alergate. Asta daca tot vrei masina suprema, nemteasca. Plebea se descurca si cu Renault Clio, Megane, Dacia Logan, Sandero.

| Florian20405 a răspuns:

Salut!
Recomand Skoda Octavia 1 Tour (e aproape la fel ca Golfu, are 88% elemente vw)
An fabricatie 2009-2010 deci masini cu an foarte bun, 1.9 TDI recomand,are o fiabilitate foarte bun, o putere foarte buna si de asemenea costuri de intretinere relativ mici, dar are si un grad de comfort foarte bun.
Deci ca si an de fabricatie/fiabilitate/putere/comfort cea mai buna alegere este Skoda Octavia, Golful il gasesti mai vechi un pic, asa ca de ce sa nu iei "un golf" facut in Cehia care este mai nou? happy
Bafta!

| Motanel18 a răspuns:

Salut! Pentru ca esti si incepator iti recomand Ford Focus hatchback 1.6 TDCI (90 cp fara filtru de particule) sau unul pe benzina tot 1.6 (101 cp sau 115 cp). La bugetul tau gasesti si din anul 2008-2009, este o masina cu un consum redus 7.5 in oras motorul pe motorina si 9.7 cel pe benzina, putere suficienta pentru o depasire la care sa nu stai sa te rogi de masina, costurile de intretinere nu sunt mari, iar ca tinuta de drum sta impecabil, mai bine chiar decat un golf sau leon.