| sskrillex96 a întrebat:

Salut! Am nevoie de un raspuns urgent. Am pus cu masina o frana puterinca, totul a fost bine, masina a oprit. Dupa cateva secunde mi-am dat seama ca ceva s-a intamplat si anume pedala de frana se apasa pana la "fund" foarte usor si undeva la roata din dreapta fata se vad urme de lichid de frana cel mai probabil peste tot pe dedesubt. Care ar fi problema?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

S-a spart un furtun de acolo unde a curs, si automat pedala de frana joaca in gol. Cand se remediaza defectul o sa fie la fel ca inainte cand mergea bine

| Simpatic a răspuns:

Mergi cu masina in service si repar-o. Problemele la sistemul de franare nu sunt o joaca!

| darrio2007 a răspuns:

Ti s-a spart ceva la instalatia de franare. Sau ti-a iesit pistonasul care actioneaza sabotii de frana, datorita faptului ca sabotii sunt prea uzati. Nu mai merge cu ea inainte sa rezolvi problema. Ai pierdut lichidul de frana din instalatie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E destul de clar care e problema. A cedata pe undeva un furtun si ai pierdut lichidul de frana.

| relian a răspuns:

Verifica singur, mai ales daca se vad urme de scurgeri, scoate roata si vezi, s-a rupt furtunul ala sau curge din caliper, apoi stii ce sa-i faci.Este foarte simplu de aflat,iar daca este de la furtun faci singur,daca este de,la caliper sau cum so mai numi ala, ma refer sa nu scape pe la pistonu ala care impinge placutele, daca e de la ala cumperi altul.
Deci foarte simplu de aflat singur, de reparat vezi dupa, dar odata ce intrebi pe aici sigur nu te pricepi la mai nimic legat de masina, asa ca mergi la cineva care se ocupa cu reparatul masinilor laughing

| sskrillex96 explică (pentru relian):

Ma pricep destul. Doar ca am vrut niste raspunsuri suplimentare ca sa spun asa. De fapt chiar a fost o conducta de frana de la un etrier si l-am schimbat acasa, am pus si lichid de frana, i-am facut "pedale" sa iasa tot aerul din instalatie, si problema e rezolvata. Mersi de raspuns?

| Panamax a răspuns:

Ai ramas fara frane, masina nu se mai poate folosi.Ori s-a spart un furtun de frana ori garnitura de la etrier.In ambele cazuri trebuie aerisita instalatia si inlocuit lichidul de frana.
Daca masina are ABS trebuie mers la un service adevarat care dispune de aparatura pentru asa ceva.Nu mai merge ca la Dacia 1300.

| dge18 a răspuns:

Trebuie urgent să te duci cu ea la mecanic că este posibil să se fii crăpat furtunul de la lichidul de frână și dacă rămâi fără lichid de frână numai poți pune frână după cu mașina și este foarte periculos! Ai pățit chestia asta, posibil, din cauză că lichidul de frână era vechi și furtunul era mâncat de la vechime.