| rambo134567 a întrebat:

Am o problema cu masina. azi dimineata n-a mai pornit, care ar putea fi problemele? am un opel zafira 2. 0dti 16v 101cp. eu cred ca e de la baterie, alte pareri?
puteti sa-mi lasati aici o baterie buna?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De la vremea rece sa desvarcat bateria dar bateria are mai mult de 4 ani de folosinta?

| rambo134567 explică (pentru mgtow):

Asta nu stiu dar masina a stat pe tusa 1 an, si vara asta am mers cu ea.Dar acum la frig a inceput sa faca de astea. Nu mai porneste la prima cheie ma chinui uneori

| mgtow a răspuns (pentru rambo134567):

Incarca bateria mergi cu ea 30 min apoi vezi daca porneste ziua urmatoare. Daca nu baterie noua

| darrio2007 a răspuns:

Daca spuneai si simptomele, cand ai incercat sa o pornesti, poate te puteam ajuta. Cauzele nepornirii pot fi multiple.

| rambo134567 explică (pentru darrio2007):

Ii dau cheie si ea incearca sa se porneasca. dupa ce incerc de mai multe ori bateria se duce dracu. Dupa ce dau mai multe chei se misca acurile de pe ceasuri si scoate un sunet. Mai multe detalii nu stiu care ar putea fi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am si eu o problema, vreau sa ajung la Timisoara, azi-noapte eram tot acasa. Ma ajuta cineva?
Cam asa suna problema ta.
Pana nu vii cu detalii, o sa primesti tot neamul de recomandari idioate, de la inchinatul seara la culcare, pana la BMW sau Audi pe benzina.

| Ironwin a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Adica sa inteleg ca eu am facut o alegere idioata? happy Mentionez ca am Audi pe benzina! happy

| rambo134567 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am scris acum ce am facut pas cu pas.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ironwin):

Nu neaparat.
Dar Audi pe benzina nu e o rezolvare pentru Opel pe motorina.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru rambo134567):

E bateria 'moarta'.
Du-te la un centru de baterii, sa-ti faca mai intai verificarea incarcarii, apoi sa-ti vanda o baterie noua, daca e cazul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Baterie pot sa-ti recomand din toata inima Bosch, daca vrei ieftina poti lua Rombat. Evita Varta, sunt foarte proaste de cativa ani.
Eu am acum un Macht de 75Ah, are cateva luni si merge foarte ok, dar pana nu trec 2-3 ani nu ma pronunt.
Am avut o Caranda care m-a lasat brusc si repede (3 ani pe un benzinar).
Rombaturile tin macar 3 ani bine, dupa care se strica din cauza calitatii slabe. De exemplu, la una s-a mancat o borna, din cauza izolatiei proaste fata de electrolit, la alta s-au scurtcircuitat niste elementi in ea, dupa ce am abuzat-o iarna.