| AndreiTudose a întrebat:

Am o problema cu un seat alhabra 2001. Am facut schimbul de ulei acum 2 saptamani si ieri s-a aprins martorul galben de ulei. Am verificat si ulei este. Am fost la mecanic si el mi-a mai completat putin ulei sa vada daca mai indica, si tot indica la fel. Acum el mi-a spus ca se uita saptamana viitoare la ea, dar pana atunci vreau sa stiu si eu daca e grava sau nu problema si ce se poate face.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ar fi chiar asa de grava daca se remediaza imediat. Evita sa mai mergi cu ea pana te duci la mecanic. Posibil sa fie ceva pe la pompa de ulei.Nu face presiune.Ai folosit uleiul indicat de constructor, banuiesc?

| AndreiTudose explică (pentru darrio2007):

Da am folosit castrol asa cum a folosit si persoana de la care am cumparat masina

| darrio2007 a răspuns (pentru AndreiTudose):

Si Castrolul este de mai multe tipuri.Dar, ma rog, tu stii.Cum ti-am mai scris poate fi pompa de ulei sau pierdere pe undeva.

| AndreiTudose explică (pentru darrio2007):

Castrol 5W 40. M-am uitat putin sub masina si pe unele locuri se vede ulei. Deci are pierdere de ulei. Mai pot oare merge cu ea pana marti in starea in care e sau trebuie sa o las asa pana remediez problema?

| darrio2007 a răspuns (pentru AndreiTudose):

Doar sa verifici mai des nivelul uleiului.Sa nu ramai fara.Dar nu omite sa rezolvi problema. Poti cala(bloca) motorul si te va costa mult mai mult.

| AndreiTudose explică (pentru darrio2007):

Nu o sa fac drumuri lungi doar 40 de km pe zi maxim. Pana marti cand mi-a spus mecanicul sa vin cu ea.

| darrio2007 a răspuns (pentru AndreiTudose):

E bine.Sa-mi spui pe la sf saptamanii viitoare care a fost cauza.De curiozitate pentru mine.O zi buna!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi la cineva sa-ti faca diagnoza, sa vedeti cum sta cu presiunea la ulei.
Oricum, bec galben= eroare in log, deci vei afla mai multe decat mecanicul care a pus ulei, sa vada cum face.
De obicei, becul galben e o avertizare de nivel scazut, dar poate fi si de presiune prea mica, sau, ceea ce vad ca a omis toata lumea, daca masina are programat un 'calendar' de schimburi de ulei, programat pe kilometri, ala trebuie resetat la fiecare schimb. Masinile cu computer de bord indica "Service 3000km", cele care nu au computer (ecranul ala din bord) aprind becul galben.
Fugi la diagnoza!
Ar mai putea fi si un bulb de presiune, sau, daca zici ca se vad pierderi de ulei, poate scapa uleiul undeva sus, pe la rampa, si de acolo scade presiunea.
Porneste insa de la diagnoza, sa stii ce vede motorul, cand aprinde becul.

| AndreiTudose explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am descoperit problema. Pierdere de lichid de frana.