| IonutBOD a întrebat:

am primit acasa de la politia rutiera 2 foi. In prima imi trasmite proprietarei masinii (mama) sa trimita datele soferului care a condus masina cu nr de inmatriculare *** la data de *** de la ora ** la un email de la politia rutiera. A doua foaie este o anexa pe care trebuie sa o completez... imi puteti spune repede daca e vorba de amenda de radar fix? Pentru ca am avut recent permisul suspendat si redobandit prin examen si ma tem sa nu fi avut pe radar mai mult de 50 km/h peste limita. Nu mai stiu cat am avut pentru ca a fost acum 1 luna incidentul. Abia azi am primit acasa.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tot ce se poate sa fi fost prins de radar sau sa fi savarsit alta contraventie, vei afla cand o sa primesti procesul-verbal de contraventie.

| IonutBOD explică (pentru Ioandelasal):

Daca m-a prins radarul. si trimit datele imi trimite acasa amenda? sau ma cheama la politie?

| IonutBOD explică (pentru Ioandelasal):

Daca e amenda o primesc acasa? sau trebuie sa ma duc la politie

| Ioandelasal a răspuns (pentru IonutBOD):

Poate sa-ti trimita acasa procesul-verbal de contraventie dar te poate chema si la politie, in functie si de faptul daca iti suspenda sau nu dreptul de a conduce.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E clar ca e o amenda, si nu o nominalizare la Oscar.
Ne intrebi daca ai avut mai mult de 50 peste limita? Coie, nu cred ca eram cu tine atunci, scuze...
Daca eram, vedeam radarul.

| IonutBOD explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ce intreb eu este... daca e amenda si trimit datele imi vine acasa? sau ma cheama la politie sa imi dea procesul?

| Daniel323 a răspuns:

Da si tu permisul unui prieten sau bunic