| AlexMaftei2001 a întrebat:

Salut.Ce se întâmplă dacă proprietarul mașinii nu se prezintă la politia locala pentru a da datele șoferului care a condus mașina?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la aceasta intrebare si cred ca mi-ai citit raspunsurile.
Repet: proprietarul masinii va fi amendat, amenda fiind de la 1305 lei la 2.900 lei.

| AlexMaftei2001 explică (pentru Ioandelasal):

Dacă am 2 înștiințări proprietarul primește 2 amenzi?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Depinde de situatie.
Daca se refera la o singura contraventie primeste o singura amenda, daca sunt 2 contraventii atunci primeste 2 amenzi.

| AlexMaftei2001 explică (pentru Ioandelasal):

Prima hârtie am primit-o ca nu am plătit parcarea 1 leu, iar a doua hârtie am găsit-o ca eram parcat la 20 m de trecerea de pietoni, iar ei considera ca eram prea aproape de trecere.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Atunci sunt 2 contraventii. Du-te la ei si spune ca tu ai condus, te amendeaza si platesti amenzile, sunt mai mici decat amenda pentru neprezentare. Chiar se poate sa tratezi cu ei si pentru macar una, de ex, cea cu 1 leu, sa-ti dea un avertisment, bineinteles daca te porti respectuos si spui ca n-o sa mai faci.

| AlexMaftei2001 explică (pentru Ioandelasal):

Nu vreau sa ma prezint pentru ca mai am puncte de penalizare și nu vreau sa mai primesc ca rămân fără permis.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexMaftei2001 explică (pentru AlexHazulThau):

Nu m-a dus mintea cu ce? Ca nu am vrut da primesc puncte ca să îmi salvez permisul.La prima amenda de parcare nu am avut mărunt, iar a doua a fost clar un abuz.Decât sa dai un răspuns în scârbă mai bine nu răspunzi și îți vezi de treaba...

| blackann a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

N-ai marunt 1 leu, lasi 5 sau 10. Ca nu era o avere. Sau vino in Buc sa-ti ia 20 lei pe ora.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Proprietarul masinii va primi o amenda pentru neprezentare... care e de vreo 3 ori mai mare decat cea de parcare.