| anonimouse231532 a întrebat:

Salut!
Am și eu o întrebare, fac școala de șoferi și am fost programat la sala exact in ziua in care fac 18 ani, pot susține examenul? Adică ziua mea e pe 5 Iunie, iar pe 5 Iunie am examenul.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART. 20
(4)Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
b)18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;"
Avand in vedere aceasta prevedere cu "ani impliniti" se poate interpreta ca poti sustine examinarea doar a doua zi dupa ce ai implinit 18 ani (banuiesc ca este vorba de categoria B).
Nu stiu cum interpreteaza Serviciul de permise aceasta prevedere, astfel ca intreaba la scoala de conducere, probabil au mai avut asemenea situatii.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca se poate, fiindca atunci esti deja major, avand 18 ani impliniti.
Pe 5 iunie abia sustii examinarea legislativa (sala), fiindca examenul de traseu il vei da cateva saptamani (sau luni), mai tarziu, cand vei fii rpogramat numai daca iei sala.

| Lioana a răspuns:

Da. Poti. Vei avea 18 ani impliniti.

| RxTx a răspuns:

Taci din gura mergi pe burta ca e apa mica
Daca te-au programat te-au programat
Ti nu comentezi nimic mergi acolo sa dai examenul
Ca oricim nu ai luat traseul mai trec w saptamani de cand dai sala pama cand dai traseul asa ca atunci cand vei avea permisul vri fi major.

Eu ma intreb cum ai facut scoala de soferi minor fiind?