| GaByTzU0123 a întrebat:

Salut, am și eu o întrebare legată de Alfa Romeo 159, vreau să-mi iau dar am nevoie de câteva păreri, am văzut că ești o mașină destul de rău văzută, însă toate părerile proaste sunt de mulți ani, vreau păreri noi și întâmplările voastre daca aveți o afla, mulțumesc, dau funda!happy

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Alfa Romeo 159 e facut pe platforma comuna cu Opel Vectra C doar ca felul cum arata e total diferit. Are probleme ici colo ca orice masina dar nu poti spune ca e mai proasta decat alte masini din aceeasi clasa ( poate exceptie unele japoneze). Motoarele sunt la comun si ele cu cele de la Opel sau Fiat. Singurul care dupa mine e reusit si merita cumparat in Romania e cel 1.9 diesel de 120cp ( cel de 150cp are probleme mai multe). Deci un 159 cu 1.9 de 120cp e o masina decenta dupa mine. Nu e un TANK cum era Passat B5.5 dar nu e nici asa rea cum o descriu unii. Ai aici un review detaliat:
https://aproapemasini.com/2019/11/20/pareri-alfa-romeo-159-2006-2011/

1 răspuns:
| johnnny123 a răspuns:

Alfa Romeo are o reputatie de masina cu probleme de fiabilitate si dificil de intretinut.

Cei de la TopGear spuneau foarte bine: este o masina pe care o iubesti sau o urasti. Atunci cand merge este o placere, dar poate oricand sa nu mai mearga.

Un prieten a avut o Alfa Romeo cu cutie automata, a fost lovit usor in lateral fata si i s-a stricat cutia de viteze. A trebuit sa o vanda ca epava pentru ca reparatia costa mai mult decat masina.