| vegeta a întrebat:

pentru cine stie? Cati bani te costa conbustibilul la o masina ca sa o aduci din Germania pana la Bucuresti, adica cati bani trebuie sa bagi in rezervor din Germania pana la Bucuresti!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce masina?
ce motor?
ce traseu?
cum conduci?

| mihai69 a răspuns:

Depinde în primul rând de unde pornești din Germania; una e dacă vii din München (cam 1500 km), și cu totul alta din Hamburg (sunt 775 km doar între orașele astea două)!
Apoi, mai sunt și taxele de drum - vinieta la Unguri și în Austria pe care trebuie să le socotești.
O estimare relativ OK cred că ar fi în jur de 350 € cu totul, dar repet - în funcție de distanța exactă.
Și nu în ultimul rând, mai depinde și de: ce mașină e, ce combustibil consumă, ce stil de condus ai, cât o aduci de încărcată. Chestiile astea pot face costul mai sus menționat să varieze de la ~ 250 până la peste 500 €.

| viotedy a răspuns:

Vreo 2 rezervoare.Asa a pus cineva la un Logan.

| mihai69 a răspuns (pentru viotedy):

Cu două rezervoare abia duci un Logan în Ungaria!

| viotedy a răspuns (pentru mihai69):

6 %*2000 KM vine 120 litri? De benzina, era vorba.Deci cred ca am retinut bine, 2 rezervoare a bagat la dus si 2 la intors.Ca a plecat din Romania si are Logan MCV.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru viotedy):

Loganu' are rezervor de 50 de litrii, nu de 60 si consuma 6% doar daca e Diesel sau 1.4 MPI. E posibil s-o fi adus cu 2 plinuri. Cea mai scurta distanta intre Bucuresti si Germania este 1342 km (Bucuresti-Passhau) Daca statea la Constanta se schimbau nitel lucrurile.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Cata "vegeta" se pune la o supa de pui, pentu patru persoane?

| DataSoft a răspuns:

Depinde ce la masina la masina. diesel consuma mai putin..benzina unpic mai mult. daca ca sa te ajut intr-un fel intra aici http://www.distanta.com/ poti seta consumul de carburant la suta de km si pretul carburantului.
multa bafta