| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o nelămurire.
Deci peste 3 am orasu, iar eu nu inteleg ceva intr-o intersectie, daca eu am stop, iar pe drumul tranversal este prioritar si eu fac stanga pe drumul prioritar, iar din fata mea este un drum neprioritar care are stop la fel ca si mine, instructorul mi-a zis ca eu am prioritate chiar daca el imi vine mie din partea dreapta și nu inteleg care e chestia eu stiam ca vine prioritate de dreapta. ca trebuie sa i acord eu lui dar mi-a spus ca nu și mi-a facut o explicație de n-am inteles, poate ma ajuta cineva ca sunt cam stresat cu asta

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

@ Robert671

Ia de invata legislatia Rutiera, asa cum trebuie, ca acolo scrie clar cum se procedeaza si de ce anume se procedeaza asa in intersectii unde ai stop, sau cedeaza trecerea, cine trece primul si de ce.
Nu te astepta sa invete altii pentru tine, ca ajungi in trafic si poti face accident grav, pentru ca nu ai stiut niciodata cui sa dai prioritate si de ce.

In caz de pui intrebarea pe anonim, iti salvam contul aici:
https://www.tpu.ro/utilizator/acvtyk/intrebari/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă tu ești fata in față cu un șofer care are același regim de prioritate cu tine și tu faci stânga îi acorzi prioritate.

| relian a răspuns:

Tu ai stop, alantu de pe drumul tau dar din directia opusa are si el stop.Care trece primul? Trece primul cel care merge inainte, sau face dreapta.Deci daca mergeti ambii inainte, puteti trece ambii deodata.

Daca faceti ambii la dreapta puteti trece ambii deodata.
Daca tu faci stinga, atunci trece primul cel de pe directia cealalta de mers, daca el face dreapta sau inainte.
Asta e tot.

| Liviu a răspuns:

Mai exista o prioritate, de drum. National, judetean, comunal si local. Daca sunt egalle, prin indicatoare, atunci se aplica regula prioritati de dreapta.
Si de asemenea depinde daca e indicator de stop simplu, ori are panou aditional care arata prioritatea. Avand in vedere ca esti incepator, sunt multe de care te vei lovii.

| adryang78 a răspuns:

Instructorul tău ar face bine să mai pună mâna pe legislație. laughing
În cazul descris de tine, trebuie să dai prioritate.

| Eusuntingineru a răspuns:

Pai tu intrii pe drum cu prioritate si ala care ti vine din dreapta are stop. Cei asa greu, ori nu inteleg eu explicatia ta

| Robert671 a răspuns (pentru Eusuntingineru):

Pai si eu am stop si el are stop

| Eusuntingineru a răspuns (pentru Robert671):

Depinde unde o ea si repsectivu. daca vine catre tine nu face stanga nu face dreapta iar tu faci stanga il lasi sa treaca, apoi faci tu stanga. asta daca e intersectie. Daca nu este intersectie si tu faci stanga iar la vreo 5 10 m ai stada din dreapta nu i dai orioritate cu tu esti pe drum cu prioritate. Incearca sa ti faci un desen. N ai cum sa nu intelegi.happy