| CiprianDCY a întrebat:

Daca o masina pe un drum lung de vreo 10km, se merge cu o viteza constanta de 70Kmh/h in treapta a 5-a. Deodata se calca ambreiajul, se schimba in treapta R (marsarier), se i-a piciorul usor de pe ambreiaj, se calca acceleratia usor. Ce se va intampla? Masina incepe sa franeze pana a junge la Viteza 0 si da cu spatele? sau se vor bloca rotile deodata, te va da cu capul de parbriz si merge in marsarie? Multumesc! raspunde cine stie...Aceasta intrebare mi-am pus-o astazi mergand intr-o livada.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu o sa iti intre in marsarier la viteza aia.

| Braunion a răspuns:

De obicei nu intra in marsarier daca masina e aflata in miscare, mai ales la viteza aia. O sa se auda un harait ca la camioane si probabil o sa distrugi ambreiajul si... cam atat.

| JIJ a răspuns:

Motorul nu o sa aiba nici-o o broblema problema va fi in cutia cu viteze, cand bagi in masalier cu conectezi niste roti dintate care inverseaza sensul de rotatie am arborelui care transmite miscarea catre roti, daca vei incerca asa ceva poti vei vorta arborele sa se invrta de la o viteza de 70 km la 0, risti sa iti strici cutia de viteze.

| Burdetiu a răspuns:

Nu te lasa sa bagi in masalier la viteza aceasta

| ISOtech a răspuns:

In nici un caz nu v.a pune frana si v.a da inapoi(nu esti in gta)si nici nu(cred)ca se vor rotii rotile inapoi ci motorul se v.a oprii. Orcum NU INCERCA ASA CEVA!

| CiprianDCY explică (pentru ISOtech):

Nu era vb de gta sau alte jocuri..nici nu o sa incerc..era o intrebare banala care mi-am pus-o si nu am gasit raspuns concret

| mihaitza584 a răspuns:

Nu o sa intre. o sa iti caraie. bafta

| bobinyo a răspuns:

A incercat o cunostiinta cu o dacie, tot asa de curiozitate..si nu intra. a fortat si a ramas cu schimbatorul in mana

| MotorBoost a răspuns:

Cutia de viteze are asemenea protectie pentru oamenii cu idei...acuma glumesc, insa asa cum au spus si persoanele de mai jos, nu poate intra in marsarier din cauza mecanismului de zavorare( vezi Rus Ioan-"Autovehciule rutiere").