| Ion_Adrian_1999 a întrebat:

Salut, am și eu o problema de ceva timp.
E vorba despre un casetofon auto care nu mai porneste. Am verificat toate sigurantele, inclusiv cea din spatele casetofonului, toate în regulă. Am măsurat cu un multimetru, pe firul roșu, primește 12v, pe cel galben, nu primește deloc. Ma gandesc ca de la asta ar fi. Nu stiu cum as putea rezolva. Ma puteti ajuta, va rog?

Răspuns Câştigător
| baru a răspuns:

Rosu este alimentare rara contact. Galben alimentare pe contact. Pe ambele fire trebuie sa ai alimentare. Una dintre sigurantele auto este defecta, arsa. Vezi ca ai doua tablouri de sigurante.

| Ion_Adrian_1999 explică (pentru baru):

Unde se află cel de.al 2 lea tablou?

| baru a răspuns (pentru Ion_Adrian_1999):

Langa baterie...la motor.

| baru a răspuns (pentru baru):

Daca mergi pe ambele fire legate, galben cu rosu, o sa.ti descarce bateria.

| Ion_Adrian_1999 explică (pentru baru):

As putea sa iti scriu maine un mesaj daca întâmpin ceva probleme? Doar dacă nu te deranjează.

| baru a răspuns (pentru Ion_Adrian_1999):

Cu mare drag.

| Ion_Adrian_1999 explică (pentru baru):

Cum as putea sa va contactez?

| baru a răspuns (pentru Ion_Adrian_1999):

In ce probleme?

11 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

Leaga de proba rosu cu galben impreuna si vezi ce se intampla. daca ramai fara curent si pe rosu atunci este defect casetofonul.
Galben inseamna plus permanent.

| Ion_Adrian_1999 explică (pentru Digikey):

Am legat, a mers dar nu am vrut sa îl las asa

| Ion_Adrian_1999 explică:

Am legat si pe direct, a mers, dar nu am vrut sa îl las asa

| Ion_Adrian_1999 explică:

E vorba de un golf 4, la tabloul de sigurante din lateral, am verificat, totul în regulă, de al 2 lea tablou nu stiu unde se află