| Matei_Klaudiu_1995 a întrebat:

Salut, am un amplificator auto American Legacy LA690 1000W dar nu porneste, ca si cum nu s-ar alimenta deloc, curentul trece de sigurante dar tot nu porneste si din cate am observat cand pun firul pe + si ating carcasa pe - face scurt..mai multe nu stiu sa va explic ca nu ma pricep deloc la ele. ma puteti ajuta? multumesc

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Doar vrăjitoarele „văd" lucruri care nu se află în fața lor. Din păcate, fără aparat (amplificator, adică) plus un avometru, un osciloscop și un generator audio nu pot spune ce are.

| Matei_Klaudiu_1995 explică (pentru mihai69):

Eu sunt mai curios de ce face scurt cand ating - de carcasa, poate asta e problema.zic si eu... sau are + pe carcasa?

| mihai69 a răspuns (pentru Matei_Klaudiu_1995):

De obicei, carcasa e la masă. Dar nu întotdeauna masa e legată de minusul sursei.

| Matei_Klaudiu_1995 explică (pentru mihai69):

Asa stiu si eu, mi se pare ciudat sa faca scurt cand atingi masa de carcasa, pentru ca in masina sunt multe elemente de caroserie neprotejate si s-ar putea sa iti faca oricand scurt