| Cristian_Macri_1996 a întrebat:

am si eu o skoda octavia din 1998, benzina.
Cand o pornesc dimineata, sta turata la 3000 de ture pana se incalzeste apa. Cineva mi-a zis ca sar"putea sa aiba dop de gheata in catalizator.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca circuli drumuri foarte scurte (maxim 5 minute), ar putea fi dop de gheata in catalizator... Desi n-am mai auzit de asa ceva.
Ar putea fi clapeta decalibrata, sau incarcata. Poti incerca sa o cureti cu un spray de carburatoare, dar nu o apasa cu mana.
Am avut si eu o parodie de aia de Octavia, 1.6 benzina, si la rece statea ceva mai turata (maxim 1400rpm), ca asa e normal sa lucreze socul automat.

| Klandestin a răspuns:

Pai si dopu ala nu se mai topeste?

| Cristian_Macri_1996 explică (pentru Klandestin):

Pai si de la ce sa fie daca nu e dop de gheata?