| sskrillex96 a întrebat:

Salut. Am un Audi a4 b6. Motor 1.9 tdi 101cp..cutia in 5 trepte... Intrebarea este, se potrivește sa pun alt motor de exemplu cel de 131cp? Ma refer la prinderea de la cutie si la suporți la motor. Amândouă motoare arata la fel la prima vedere.

4 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Teoretic se poate dar vezi ca mai sunt si alte diferente. clar cel de 131cp are alt ECU sau cel putin e programat altfel. Difera si cutia de viteze, deci o posibil ca cea de 101cp sa nu faca fata cum trebuie la cel de 131cp pe termen lung. Turbina difera si ea, probabil si injectoarele. Deci trebuie sa iei un motor complet cu toate accesorile si o cutie de viteza. Dupa vine faptul ca e ilegal sa pui un alt tip de motor fata de cel cu care o iesit masina din fabrica. plus costa o avere manopera. Eu zic ca mai usor e sa vinzi masina si sa pui bani pentru una de 131cp sau si mai simplu, fa un stage 1 la motorul tau de 101cp si ajungi la cel de 131cp.

| sskrillex96 explică (pentru ClaudiuM1997):

Mersi de răspuns. La faza cu ECU ma gândeam si eu si mi-am dat seama ca difera mult. Vreau sa schimb motorul ca ma costa prea mult sa il repar pe asta la ce probleme are si daca tot in schimb ma gândeam sa pun unul cu cai mai multi

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru sskrillex96):

Intreaba pe un grup dedicat A4 b6, sau macar proprietarilor de VAG. Pe aici nu prea face nimeni schimbari de motor.
Majoritatea motoarelor 1.9 TDI sunt identice atat timp cat sunt PD ambele, cu acelasi numar de valve. Nu am idee de eventualele diferente de exemplu dintr-un motor transversal si unul de Audi.
ECU la VAG se poate inlocui de obicei fara probleme, trebuie eventual o mica codare pentru modificarea seriei de sasiu. Adica iei motor + ECU din dezmembrari, le pui pe masina ta si porneste fara interventii.
Imobilizatorul la VAG este in ceasuri, deci nu ai probleme de imperechere ECU cu contact, chei, etc.

| Lamasanu a răspuns:

Da. De ce nu?
Eu am avut o Lancia Y 1.1 1998, 8V, Fara ServoDirectie.
Si i-am pus motorul de 1.2 16v cu tot cu Pompa de ServoDirectie hidraulica.
Ma rog, am reiarat de la subiect.
Deci.da se poate