| IeremiaAlin68 a întrebat:

Salutare,am un Audi a4 b5 1.9D din 1998 AFN, si sunt curios daca e cineva care a pus cutie de viteze in 6 trepte pe acest motor, in loc la cea stock in 5 trepte,de la ce alt model se potriveste perfect fara vreo modificare? Am gasit o cutie de pe un 1, 9 AVF in 6 trepte si as vrea sa incerc,ce mai sunt curios e care ar fi avantajele sau dezavantajele daca fac chestia asta, pe mine ma intereseaza ca de ex la 170km/h sa am turatia undeva pana in 3000 maxim 3100 de ture..in momentul de fata la viteza asta am cam 4000 de ture si nu imi place.

1 răspuns:
| alex495 a răspuns:

Pai va scadea turatia ca aia e treapta de consum dar o vei tura mai tare ca va fi puturoasa masina. Ala e motor de 131 de cai nu 100 si cat ai tu. Si nu castigi nimic. Mai bine iti iei una cu moorul respectiv sau ii faci soft