| Cristian_Corneliu_M._1996 a întrebat:

Am un bmw e39 iar astăzi in timp ce mergeam cu el cam 120km/h, mi s-a tăiat toata puterea, viteza rămâne constanta cu pedala la podea. Pierde toata puterea deodată. Uneori la viteze mari alteori la viteze mici. Rog daca a mai pățit cineva sa ma ajute cu informatii. Tin sa mentionez ca nu mereu face asa.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pustiule daca nu erai pe autostrada nu mai merge cu cotetul tau cu 120 km/h...e un cotet de seria 5 vechi nu e vreo bijuterie a tehnicii auto!
Pe de alta parte s-ar putea ca problema sa fie de la turbo, limp mode!?

| Cristian_Corneliu_M._1996 explică (pentru Simpatic):

S ar fi putut o parere constructivă, problema era ce se întâmplă. N am intrebat ce parere ai despre masina. E coteț asa cum e este al meu. Ma interesa parere despre ce am intrebat eu. Nu te am intrebat daca ti place masina mea.

| Simpatic a răspuns (pentru Cristian_Corneliu_M._1996):

Nu ne dam seama niciodata numai dintr-un simptom.
Totusi eu sunt de parere (apropo nu-s specialist) ca turbina este pe duca si masina intra in limp mode
cum iti dai seama ca turbina este pe duca?
::: pierdere de ulei soldata cu fum alb/gri pe evacuare si/sau motor cu pierdere mare de cuplu/putere.

Trebuie dusa la mecanic isi vor da seama acestia imediat despre ce este vorba.
Turbina se schimba cu una noua (recomand) sau se repara, dar nu recomand a doua varianta pentru ca este pierdere de bani iar dupa cateva luni maxim 1 an cu noroc se strica iarasi, pentru ca carpitura nu tine ca o piesa noua!
Daca am avut dreptate cu turbina sa revii peste un timp si sa zici aici ce tare sunt. multumesc