| danynyo13 a întrebat:

Salut, am un Ford mondeo din 2003 motorina. Problema este următoare, nu vrea sa tragă nu are forță, prinde viteza greu, spune-i cum vrei și sa treacă de 130 nu vrea. Ce sa ii fac, care e problema?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Lasa turbina, ca aia nu moare brusc.
La Ford, daca cumva scoti un senzor de temperatura aer, merge cum explici tu.
Fa o diagnoza motor, si probabil afli de ce merge cu valorile standard.
Sau, daca deconectezi furtunul/mufa de pe senzorul MAP (presiune admisie), calculatorul nu mai citeste cand baga turbina, si nu mai alimenteaza motorul cu doza necesara, si debeaba mai ai turbo, ca aerul fara amestec nu iti da putere.
Fa diagnoza, si vezi ce e acolo.

| Cristian0884df11 a răspuns:

Saluthappy Nu mai este buna turbina, am si eu un prieten care are un logan si mai mult de 120 nu fuge, si nici demaraj nu are
daca va luati diesel nu mergeti la CONSUM mergeti cu ia mai turata
schimbati filtrele la timp si nu aveti probleme cu ele
: la tine este turbina defecta, si schimba filtrele (aer-motorina ) vezi trage mai bine

| bbobo22 a răspuns:

Sigur are probleme cu turbina.

| andraee20 a răspuns:

Trebuie verificata turbina si injectoarele, este posibil sa fie acolo problema