| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am un golf 1.4 benzina și am băgat benzina pana îmi arata în bord ca am de mers cu benzina pe care am băgat-o 620 km! Am mers cu masins în jur de 270 km și acum mai am doar 250 de km de mers cu ea. Care sa fie problema de mi-a scăzut asa de mult?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E frecție ce-ți indică "computerul" de bord. Fă-ți consumul intre două plinuri "rase" și notezi km parcurși. Orice alt mod e orientativ

| Ovidiu2373 a răspuns (pentru sierra1):

Ok, mulțumesc!

| sierra1 a răspuns (pentru Ovidiu2373):

Să fii iubit

| goguPatent a răspuns:

Nu e nicio problema. 620 aia erau o aproximare in momentul ala si atat.

| Ovidiu2373 a răspuns (pentru goguPatent):

Am introdus combustibil de 170 de lei, sa merg doar 300 și ceva de km de ei?

| goguPatent a răspuns (pentru Ovidiu2373):

Da, adica vreo 30 litri.
Adica un consum de undeva la 10%. Daca ai facut acei 300km in oras cu un motor pe benzina nu vad de ce te miri. La ce te asteptai?

| Ovidiu2373 a răspuns (pentru goguPatent):

Asta e problema, ca nu I am facut numai în oraș, mai mult am mers pe drum întins.

| Sofer a răspuns (pentru Ovidiu2373):

Depinde și cum ai condus în acești km. Totuși mi se pare exagerat sa faci doar 300 km de 170 lei. Eu făceam în jur de 300 km și băgăm de vreo 100 lei pe când litru era 4.5 lei sau 5 lei dacă nu ma înșel. Tot pe un golf 4 1.4 benzina.

| Ovidiu2373 a răspuns (pentru Sofer):

Atat fac, 300, maxim 330, si mie mi se pare cam exagerat, eu am 140 de cai pe ea.