| AlexandruInu a întrebat:

Salut,am un Logan MCV 2006 si as dori sa stiu daca îi pot monta proiectoare de ceata led. Pot merge cu ele pe strada? La ITP/RAR pot aparea probleme?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La RAR nu ai probleme, ai probleme cu politia. Trebuie sa mergi la RAR sa ti le omologheze.

| sierra1 a răspuns:

De ce să modifici, schimbi becul cu incandescență intr-unul cu led și ești LEGAL

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar din ce motiv vrei tu sa modifici o masină care nu a fost gîndită de fabricant sa fie cu proiector de ceață led.

| AlexandruInu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Motivul este simplu, vreau sa îmbunatatesc calitatea vizuala, confortul ochilor si pentru aspectul vizual. Becurile de pe faruri le-am schimbat, cele echipate de producator sunt H4 45/50-55W daca nu ma însel, lumina pe care o produce este obositoare, o lumina galbena, la drum lung te oboseste foarte tare. Le-am schimbat cu un set halogen de 90W faza scurta si 115 faza lunga, calitatea vizuala în timpul mersului este foarte buna, placuta si nici nu îi deranjeaza pe ceilalti participanti la trafic

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, vor aparea probleme.
Nu ai voie sa inlocuiesti becurile clasice cu unele neomologate.
Majoritatea ledurilor de pe piata sunt neomologate.
In cazul in care gasesti proiectoare led omologate, trebuie sa le montezi intr-un service autorizat si sa mergi cu factura la RAR, unde vor omologa modificarea. In caz contrar, poti fi refuzat la ITP si poti primi amenda + retinerea certificatului in trafic, chiar daca nu circuli cu proiectoarele aprinse.
Pentru circulatul cu proiectoarele aprinse cand nu este ceata, probabil stii ca exista amenda specifica, chiar daca ai proiectoarele originale ale masinii.

| AlexandruInu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

As dori sa schimb proiectoarele deoarece am prins drag de masina asta, nu a fost îngrijita de tatal meu si pentru ca o iubesc atat de mult am decis sa nu o las sa moara, asa ca am facut un proiect pentru ea din punct de vedere mecanic cat si estetic

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AlexandruInu):

Atunci pune proiectoare clasice in stare buna, si pune becuri led in ele, cu speranta ca nu ti le va verifica nimeni.
Si eu am chestii de genul in cap, am avut (si am) de toate pe masini: pozitii portocalii, led H7, xenon... Dar sunt foarte ilegale, si atrag atentia agentilor inclusiv la controalele de rutina. Poti ramane fara certificat imediat.
Nu e corect ce spune userul de mai sus, inlocuirea becului clasic cu unul LED nu este deloc legala, e tot aia cu xenonul aftermarket.
https://www.facebook.com/......071351614/

| VoidEternal a răspuns:

Nu ai voie sa modifici instalația de lumini a mașinii. Nu vei primi itp-ul dacă faci asta.

| dinaprilie a răspuns:

Da, pot sa apara probleme.