| anonim_4396 a întrebat:

Salut am un matiz din 2005 si de ceva timp cand dau la cheie face "clank" si se opreste, mentionez atunci cand se opreste numai vine nici curent din baterie de la ce poate fi? am incercat mai multe baterii si la fel a facut, un prieten mi-a spus ca sar putea sa fie de la diodele din baterie, ce baterie imi recomandati sa cumpar

Răspuns Câştigător
| viotedy a răspuns:

Bateria n-are diode.cand face clank e electromotorul.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ma pricep la masini. Dar, daca a facut la fel cu mai multe baterii, nu ar putea fi alta cauza? Un contact murdar, de exemplu. Zic si eu...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am rezolvat n-are nimic electromotorul

| vasvas63 a răspuns:

Salut.
cand ii dai la cheie incearca sa porneasca motorul? daca face "clank" cand dai la cheie si nu porneste este de la electromotor. nu functioneaza klumea si nu poate sa puna in miscare volanta. la dacia 1310 a mea cand pateam asa puneam contactul si apasam pe axul electromotorului cu o surubelnita si pornealaughing))))))))

| vasvas63 a răspuns:

Aa si.....am auzit la un prieten ca dupa ce se incalzea motorul se oprea fara motiv. a fost la un service si i-a gasit bobina de inductie impuscata
explicatia: cand bobina era rece mergea pana se incalzea. dupa ce se incalzea se oprea. dar la tine nu porneste deloc. incearca sa verifici si bobina, n-ar strica cu nimic... zic eu