| dalvvip a întrebat:

Am un mercedes e270 din 2002 cu numere franceze cu (carte grise barrée) adica francezul a declarat masina vandută ( pe pasaportul masinii scrie că e vandută) dar eu nu am scris-o pe mine, am adus-o direct în Republica Moldova, am doar o foaie pe care scrie că am cumpărat masina de la el. Acum vreau să o înmatriculez în România, de ce documente am nevoie? Multumesc de răsounsuri. ( Scuzați de gramatică nu sunt din România)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai domiciliul in Romania nu o poti inmatricula.

| dalvvip explică (pentru Ioandelasal):

Am acte romănești

| darrio2007 a răspuns (pentru dalvvip):

Si domiciliul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru dalvvip):

Nu are importanta aceasta, important este sa ai domiciliul sau resedinta (flotant) in Romania, conform Codului rutier, citez:
"ART.13.(1)Autovehiculele, cu excepţia mopedelor şi a troleibuzelor, precum şi remorcile se înmatriculează permanent sau temporar la autoritatea competentă în a cărei rază teritorială proprietarii îşi au domiciliul, reşedinţa ori sediul, în condiţiile stabilite prin reglementările în vigoare."