| robiniorobert a întrebat:

Salut. Am un opel astra g 1.7 dti și după un drum lung, la mers constant, deodată îmi apare limp mode și mi se taie pedala de accelerație iar motorul nu mai trage așa bine... și uneori îmi fluctuează turația la relanti. Care ar putea fi cauza?
Țin sa menționez că am schimbat absolut toate filtrele, ulei, distribuție, nu am mers subturat, am alimentat numai din surse sigure...

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Benzina ar putea fi motivul principal, dar daca spui ca ai alimentat din surse sigure, atunci verifica motorul...

| sierra1 a răspuns:

Nu cumva după ce temperatura ambiantă a crescut peste 0, și-a revenit?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asa se intampla cand faci revizii pe cric, in parcare.
Pune diagnoza.

| robiniorobert explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Reviziile au fost făcute într-un service autorizat, deci nu cred ca asta ar fi problema

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru robiniorobert):

Mergi tot la ei pentru diagnoza, daca ai incredere.
Motoarele alea sunt echipate cu o pompa de injectie nasoala, Bosch VP, la care se arde modulul electronic. Dar multi mecanici prosti pun diagnosticul pe pompa prea repede, cand vad motoare echipate cu ea. Asa ca iti trebuie unul care nu merge pe ghicite.
Check engine aprins si putere scazuta = erori specifice la diagnoza. Ele pot conduce spre turbina sau injectie. Dupa erori si parametri isi dau seama (aia care stiu sa faca o diagnoza).

| AlexeI22 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Iar esti prost.
Pai tu doar in spatele blocului ai facut pana mai ieri si acum deja faci pe tine.
Si oricum nu pricepi nimic din domeniul auto, chiar daca traiesti de pe urma fraierilor care au incredere sa-ti lase masina.

| Nanu_Paul_1998 a răspuns:

Verifica filtru de particule. (Daca are)