| cipriandarlau a întrebat:

Aveti idee de ce mi-a luat casetofonul de masina foc? Tocmai terminasem sa-l montam, a trebuit sa conectam firele tocmai la baterie. Cand sa-i dau drumul, a inceput sa scoata fum, l-am deconectat de la baterie si am observat ca firele fusesera arse aproape in intregime. Ce s-a intamplat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conductorii de curent se ard in principal din 2 motive:
1 - supraincarcare cu curent electric
2 - scurt circuit

5 răspunsuri:
| sorinalaura a răspuns:

Cred ca a fost intensitatea curentului prea mare....sau a fost ceva defect la el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ai pus firele gresit?

| Laurentiu_5802 a răspuns:

Oare era vreun fir dezgolit? Ai vazut, trebuie sa aiba izolatorul ala de plastic... Daca era neizolat si a facut contact cu o parte metalica, am rezolvat misterul.

| Bogdan_9491 a răspuns:

In mod normal, ar fi trebuit sa poti conecta firele dinauntru, nu sa le scoti la baterie asa ceva n-am pomenit...

| damian_6690 a răspuns:

Eu nu inteleg cum l-ai conectat tu tocmai la baterie...