| Man_Mihay_1990 a întrebat:

Am un scuter care nu a mai fost pornit cam de 2 ani iar acum ma chinui sa il pornesc de vreo doua saptamani, dar nu porneste. Ce sa fac? Trebuie sa schimb vreo piesa la el?

3 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Dacă e în 4 timpi (şi nu numai) scoate-i benzina veche din carburator şi dacă se poate şi din rezervor, pentru că după câteva luni îşi pierde proprietăţile octanice şi devine nefolositoare... Sub carburator are un şurubel şi un furtunaş care coboară pe lângă suportul mare... Deşurubezi ăla şi laşi să curgă benzina, apoi dai la pedală (nu la automat) de vreo 15-20 de ori până vine benzină nouă, apoi poţi să dai şi la automat. Va porni.

| Sellak a răspuns:

Cum a zis si smartz, incearca sa-i pui o baterie noua.

| uutz a răspuns:

Trebuie sa schimbi bateria