| Adi36346346 a întrebat:

Am un scuter de 49 cc, inamtriculat la politie.
Intrebare: pot sa fac itp eu? Toate actele sunt pe numele fostului proprietar!
Dar detin toate actele eu, trebuie sa vina proprietarul sa faca itp sau pot si eu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scuterele cu CC de 49 cmc se incadreaza la categoria moped si se inscriu la primarie.
Poti sa mergi si tu cu el la RAR pentru ITP, de altfel ai nevoie de ITP pentru inscrierea pe numele tau.

| Adi36346346 explică (pentru Ioandelasal):

Scuterul este de 49 cmc, e incadrat la categoria moped, doar ca e inregistrat la politie, am nr alb! Ca sa pot circula oriunde cu el, si se poate conduce cu categoria AM sau B! Intrebarea mea era daca ii pot face ITP (cand expira, e facut deja) fara proprietar? (care e trecut in acte)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Adi36346346):

Ti-am spus ca ii poti face si tu ITP.