| cosminsilviu a întrebat:

Am un scuter Kymco 49 cmc in 2 timpi si as vrea sa stiu cum influenteaza stilul de condus, consumul de benzina. Cand merg mai tare, fiind turatia mare nu merge inecat si astfel se si raceste sau e invers? Va rog daca se poate sa imi raspundeti si dau funda! happy

Răspuns Câştigător
| Eu_Alex_1997 a răspuns:

Salut! Consuma in functie de cat de mult soliciti motorul. Cand mergi mai tare, la drum intins, consumul este mediu iar motorul mult mai putin solicitat. Daca exagerezi cu fuga si cu distanta, fiind in doi timpi, motorul va inceepe sa consume din ce in ce mai mult. Atentie la plecarile dupa loc, consuma foarte mult atunci. Succes!