| Nimeni1203 a întrebat:

Salutare, vin si eu cu o dilema, tata a fost oprit anul trecut in vara de politie si spune ca nu avea itp, banuiesc ca daca nu avea asigurare ii lua numerele, i-a fost confiscat doar talonul masinii, intre timp am investit bani in masina ca sa fie buna si acum doresc sa i fac actele dar el nu mai are dovada si nu stiu sigur cum trebuie procedat, ii fac itp ul, dupa asigurarea sau trebuie sa trec iar cu masina prin rar? pe masina am numerele repet, doar talonul i-a fost confiscat

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Talonul a fost retinut nu confiscat
da, trebuie sa duci masina la rar, cu dovada de la rar ca masina e in regula mergi sa iti recuperezi talonul de la politie, adica merge proprietarul din acte daca nu esti tu ala.

| Nimeni1203 explică (pentru suntserios):

Mama este proprietara, iar asigurarea o fac dupa ce fac itp ul la rar? a expirat si aceasta intre timp

| suntserios a răspuns (pentru Nimeni1203):

E irelevant cand faci asigurarea, sa o ai cand mergi la politie, adica cand merge mama ta la politie ca doar ea poate recupera talonul. Sau tu prin procura la notar.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De pe site-ul RAR: Dacă motivul reţinerii certificatului de înmatriculare l-a constituit expirarea termenului de valabilitate al inspecţiei tehnice periodice anterioare, verificarea tehnică pentru redobândirea certificatului se efectuează exclusiv de către RAR.

Deci, faci programare pentru ITP la orice reprezentanta RAR, duci masina pe platforma pana acolo, iti fac ITP-ul, iar problema cred ca este si lipsa dovezii inlocuitoare; ar fi trebuit sa-ti scrie pe ea faptul ca ai fost la ei si este ok masina. In lipsa dovezii, n-am habar ce trebuie sa faci. Te sfatuiesc sa suni la RAR pentru informatii, si eventual programare telefonica.

Mai multe informatii: www.rarom.ro